Košeľa – dokonalá stálica na módnom nebi a neoddeliteľná súčasť pánskeho šatníka
Klasická košeľa patrí v pánskom šatníku k absolútnym stáliciam. Nie je pritom vôbec dôležité, či sa chystáš do práce, do školy na skúšku, na rande či rodinnú oslavu. Takýto nadčasový kúsok sa hodí vždy. Pánske košele sú také obľúbené, že po nich veľmi často siahajú aj ženy. A to bez ohľadu na to, že existujú aj dámske modely. Je to pochopiteľné. Peknou pánskou košeľou sa totiž naozaj nedá nič pokaziť. Stačí si vybrať tú pravú. Takú, ktorá zvýrazní tvoj šarm, tvoju postavu a podčiarkne tvoju osobnosť. Našťastie, dnes sú možnosti naozaj bohaté. Pánska košeľa je pre muža tým, čo pre ženu kabelka. Jedna proste nikdy nestačí. Neboj sa pri online nákupoch popustiť uzdu svojej fantázii a pri výbere skombinuj klasické strihy a eleganciu s módnymi trendmi. Dnes je móda benevolentná a hravá, a tak v ponuke nepochybne nájdeš veľké množstvo kúskov, ktoré dokonale oživia tvoj šatník. Ak zatiaľ nepatríš k fanúšikom košieľ, stačí jednu alebo dve vyskúšať, a veríme, že si ich zamiluješ. Veď klasická pánska košeľa patrí do šatníka pravého muža už viac ako 300 rokov. Vydaj sa s nami na vzrušujúcu exkurziu do sveta pánskych košieľ a dozvieš sa viac nielen o pôvode tohto basic kúska, ale aj o bohatej ponuke na ABOUT YOU. Tak do toho!
História pánskych košieľ
V módnej encyklopédii sa pánska košeľa zvyčajne opisuje ako horná časť oblečenia, v prednej časti úplne alebo čiastočne prestrihnutá, obvykle so zapínaním na gombíky, s golierom a dlhými alebo krátkymi rukávmi, vo výnimočných prípadoch aj bez rukávov. V kvalitnom pánskom šatníku by okrem nohavíc nemali chýbať ani štýlové košele. V podobe, ako poznáme pánsku košeľu dnes, sa prvýkrát objavila v pánskom šatníku asi v 17. storočí. Vtedy ale bola považovaná skôr za spodnú bielizeň – spodnú vrstvu odevu, ktorej úlohou bolo chrániť často veľmi drahý plášť alebo vestu pred potom. A keďže sa považovala za spodnú bielizeň, jej viditeľnosť vo výstrihu obleku bola aj v tých časoch považovaná za priam erotický symbol a zážitok. Vývoj sa ale nezastavil. Netrvalo dlho a z košele sa stal vyslovene unikátny kúsok oblečenia každého muža. A tak to zostalo až dodnes. V počiatkoch sa košeľa obliekala cez hlavu, gombíky a prestrihnutý predný diel prišli do módy až oveľa neskôr. Už po svojom vzniku však bola pánska košeľa symbolom prestíže a vyššieho postavenia. Dôvod bol naozaj jednoduchý. Udržovať košeľu čistú a žiarivo bielu bolo v minulosti naozaj veľmi náročné, a preto si ju mohli dovoliť len tí najbohatší a najurodzenejší muži. Najväčší košeľový boom bol zaznamenaný na začiatku 19. storočia. Práve v tom čase sa totiž výrazne zlepšila a zjednodušila technológia prania, a tak si peknú a čistú košeľu zrazu mohlo dovoliť oveľa viac mužov. Do tohto obdobia môžeme tiež zaradiť viaceré ozdobné a funkčné prvky, ktoré dnes poznáme najmä z filmov, ako sú napríklad čipky a výšivky. Módnym trendom podliehali a podliehajú aj jednotlivé časti košele – ako je napríklad tvar goliera, manžiet, dĺžka rukávov a dokonca aj to, či je na košeli našité predné vrecko alebo nie.
Košele nie sú nuda, ani tie klasické
Košele existujú v rôznych formách a štýloch. Okrem elegantnej klasiky patrí k veľmi obľúbeným košeliam aj športová polokošeľa, ktorá sa zapína len na dva či tri gombíky pod krkom, teda polotričko. Je tak trochu prechodom medzi elegantnou pánskou košeľou a športovým tričkom.
Košeľa vždy bola a dodnes zostáva symbolom sebavedomého muža
Do dnešného dňa je kvalitná pánska košeľa jedným zo symbolov pravého džentlmena a vizitkou prestíže a elegancie. Zvlášť vtedy, ak je z kvalitného materiálu a doplnená elegantnou kravatou a luxusnými manžetovými gombíkmi. V niektorých profesiách a situáciách sa bez dobrej košele jednoducho nezaobídeš. Len ťažko si vieme predstaviť napríklad takého bankára či finančníka v tričku. Sem ešte liberálny pohľad na módu jednoducho nedorazil. Ale z niečoho sa predsa len môžeme radovať – a to zo širokej palety možností, ktoré nám móda v súčasnosti ponúka. A to aj v prípade pánskych košieľ. Aby si v košeli naozaj zažiaril, je dobré mať na pamäti niekoľko osvedčených pravidiel a dobre mienených rád:
Výber košele podľa príležitosti
Pri výbere košele na ABOUT YOU maj vždy na pamäti, kam si ju plánuješ obliecť. Pri bežnom každodennom nosení ide o situácie, ktoré ti povoľujú určitú dávku hravosti a slobody. Ak ale nechceš svoje okolie príliš šokovať, je potrebné voliť košeľu, minimálne na špeciálne a formálne príležitosti, triezvo a s ohľadom na vopred stanovený dress code. Typickým príkladom by v tomto prípade mohla byť skúška v škole, pracovný pohovor či svadba. Ani v jednom z týchto prípadov by prítomné autority a menej pokrokových členov príbuzenstva pravdepodobne nemusel nadchnúť tvoj zmysel pre humor a havajské vzory. Žiadny strach, pánske košele na svadbu a košele na ples sú pevnou súčasťou nášho sortimentu. Samozrejme, ak je tvojím cieľom šokovať, smelo do toho! Avšak pre tých menej odvážnych platí pri výbere košele na formálnu príležitosť staré známe „menej je niekedy viac“. Uzdu fantázii však môžeš popustiť pri výbere košele na bežné nosenie či na rande. Len pozor – aj v tomto prípade existujú určité výnimky. Napríklad pri už spomínaných manažérskych pozíciách. Na nosenie vo voľnom čase môžeš voliť aj úplne neformálne modely rôznych materiálov, vzorov a strihov.
Strih košele vyberaj podľa typu postavy
Základom pre bezchybný výber akéhokoľvek oblečenia je poznať svoje miery. Pri nákupe košele je dôležité vedieť, aký máš obvod hrudníka, pása, bokov, krku a akú potrebuješ dĺžku rukávov a dĺžku samotnej košele. Aby ti košeľa dobre sadla, môžeš jednoducho vyberať podľa odporúčaného strihu. Ale aj v tomto prípade je potrebné byť k sebe úplne úprimný. Ak ti po zime zostalo nejaké to kilo navyše, nie je rozumné snažiť sa zmestiť do slim fit strihu. Košele slim fit sú určené pre naozaj štíhle až chlapčenské postavy. Sú zúžené, a preto v nich dobre vynikne štíhla silueta. Ešte užší strih majú modely označené ako extra slim fit. Tieto super slim fit košele si vyberaj, len ak máš naozaj extrémne štíhlu postavu. Ak máš skôr klasickú postavu alebo dokonca skvostné bruško, radšej siahni po pánskej košeli so strihom regular fit alebo comfort fit, ktorá dopraje tvojmu telu dostatočnú voľnosť pohybu. Pohodlnejší strih je rovnako elegantný a dobre sa nosí aj v prípade, že máš širšie nielen ramená, ale aj pás či boky.
Golier košele
Pôvodne košeľa nemala žiadny golier, ale len okrúhly výstrih, podobne ako dnešné tričko. Golier sa na košeli prvýkrát objavil práve s novodobým strihom asi v 17. storočí. Bol inováciou oproti mohutným škrobeným golierom, ktoré určite poznáš z renesančných obrazov. Jeho hlavnou úlohou bolo a stále je zachytávať pot z krku. Bol to teda najmä funkčný prvok, ktorý sa ale čoskoro začal ozdobovať doplnkami v podobe rôznych stužiek a mašličiek. A tak uzreli svetlo sveta aj prvé motýliky. Tie sa dodnes uväzujú a nosia spolu so stojačikom alebo frakovým golierom. Dnešné strihy však mužom ponúkajú oveľa viac možností. A to bez ohľadu na to, či miluješ kravatu, alebo chceš košeľu ponechať len tak voľne pootvorenú. Klasikou je žraločí golier či zapínací golier, tzv. bottom down. Pokiaľ ide o veľkosť goliera, nič nepokazíš strednou veľkosťou s ostrými hranami. Dlhé cípy a zaoblené hrany sa už dnes hodia skôr na oldies party než na bežné nosenie.
Materiál pánskej košele
Bavlnené košele
Absolútny prím medzi materiálmi tvorí bavlna. Je príjemná na dotyk, neškriabe a výhodou je aj ľahká údržba. To oceníš najmä pri praní a žehlení. Bavlna ako prírodný materiál nikdy nesklame a hodí sa na zimu aj na leto. Luxusnejšie bavlnené košele sú v ponuke aj s prímesou hodvábu.
Flanelové košele
Veľmi obľúbené sú takisto flanelové košele. Základom tejto husto-tkanej tkaniny je najčastejšie bavlna. Flanel je mäkký, teplý a hebký – niet divu, že je flanelová košeľa pánska voľba číslo jeden pokial ide o pohodlie pri nosení, a to najmä v zime. Takéto košele majú väčšinou typický károvaný vzor a práve pre tento ich „drevorubačský“ vzhľad sa hodia skôr do prírody či na neformálne večery s priateľmi.
Ľanové košele
Na letné mesiace je skvelou voľbou tiež ľan. Ľanová košeľa je ľahká, vzdušná a v parných letných dňoch ti poskytne skvelé vetranie tela. Určite sa v nej budeš cítiť mimoriadne pohodlne, jednoducho preto, že cez ňu prenikne aj ten najjemnejší vánok. Ľanové košele majú často mierne pokrčený vzhľad, preto sa hodia skôr na neformálne príležitosti než na biznis stretnutia.
Rifľové košele
Milovníkov džínsov určite poteší aj to, že ani rifľové košele rozhodne nie sú out. Skvele doplnia športový look a hodia sa najmä na voľný čas. Možno vieš, že džínsy boli pôvodne pracovné oblečenie. Preto hrala pri vývoji džínsoviny hlavnú rolu najmä jej odolnosť. Dnes sú pánske rifle a rifľovina stále rovnako módne a radi ich nosíme nielen do práce. Vďaka svojmu odolnému materiálu ti pánska džínsová košeľa určite vydrží aj niekoľko sezón. Odporúčame preto siahnuť skôr po klasických nadčasových strihoch než po módnych džínsových výstrelkoch.
Farby košele – drž vzory na uzde
Biele košele a košele v pastelových a žiarivých tónoch
Nestarnúcou klasikou je biela pánska košeľa klasického strihu. Hodí sa doslova na každú príležitosť a odporúča sa, aby mal každý muž v šatníku rovno niekoľko takýchto kúskov. Okrem bielej pánskej košele skvele využiješ aj kúsky v pastelových tónoch či naopak modely v žiarivých farbách. Musíš však byť pripravený na to, že v nich budeš náležite pútať pozornosť. Pastelové tóny sa dobre kombinujú, sú takmer rovnako elegantné ako biele košele a dokonale sa hodia k obleku. Žiarivé farby sú vhodnejšie k džínsom či ležérnemu oblečeniu.
Vzorované košele
Ak vyberáš oblečenie na rande alebo do práce a tvoja pozícia to dovoľuje, môžeš sa pohrať aj so vzormi. V tomto prípade je limitom len tvoja fantázia. Tým najbežnejším vzorom košieľ je už roky kocka, teda káro. Hoci tento vzor je pomerne kontroverzný a má mnoho odporcov, už roky zostáva tou najobľúbenejšou voľbou. Výhodou kockovanej košele je to, že sa dá nájsť v rôznych prevedeniach – od kociek ladených tón v tóne až po odvážne kombinácie farieb. Vybrať si preto môže naozaj každý. Ak máš chuť a odvahu zaujať, mal by si upriamiť svoju pozornosť aj na iné vzorované košele. Mimoriadnej obľube sa v posledných rokoch tešia najmä modely s geometrickými vzormi alebo košele s bodkami. Môžu to byť drobučké malé bodky, ale aj väčšie bodky, takzvané polka dots. Vo všeobecnosti aj v tomto prípade platí, že malé vzory sa hodia aj na elegantné košele, väčšie sú vhodnejšie skôr na neformálne nosenie. Ale bodkami sa tvoje možnosti ani zďaleka nekončia. Pre tých ešte odvážnejších sú tu košele s prírodnými a zvieracími motívmi. Sú veľmi hravé a na prvý pohľad mimoriadne zaujímavé. S takou košeľou dáš jednoznačne najavo svoju odvahu aj zmysel pre humor. Síce sa nehodia na každú príležitosť, ale popravde – bez nich by mohol byť tvoj šatník tak trochu nuda.
Nákup košele – obľúbené značky na jednom mieste
Vo svete módy existuje naozaj veľa značiek a výrobcov pánskych košieľ. A väčšina z nich má s produkciou pánskej konfekcie mnohoročné skúsenosti. Vybrať si z nich teda tú najobľúbenejšiu nebude nič jednoduché. Za všetky môžeme uviesť aspoň niekoľko základných typov.
Klasickí výrobcovia pánskych košieľ
Klasikou na poli pánskej módy sú napríklad košele Gant. Táto značka ponúka pánske košele rôznych štýlov, farieb a strihov – od košieľ vhodných na formálne príležitosti až po ležérne pánske košele na voľný čas. Je tomu tak ale aj u ďalších známych značiek, medzi ktorými nechýbajú ani mená ako Tommy Hilfiger, Tommy Jeans či košele Olymp. Ak miluješ mestskú módu, nepochybne ti padnú do nôty aj značky ako Urban Classics, Casual Friday, Abercrombie & Fitch alebo Camp David.
Košele Levi's
V tejto sezóne si značka Levi's pripravila pre svojich fanúšikov špecialitu a uvádza kolekciu pánskeho oblečenia v spolupráci s Khalidom. Khalida asi nie je treba zvlášť predstavovať. Ale aj napriek tomu, že kolekcia pripravená v spolupráci s týmto americkým spevákom a autorom hudby je prevažne o móde v modernom športovom štýle, nájdeš tu aj kúsky trochu formálnejšieho charakteru. A nejde len o kúsky z džínsoviny, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nájdeš tu aj také pánske košele Levi's, ktoré využiješ pri prechádzkach mestom, v škole i práci.
Luxusné pánske košele prémiových značiek
Pre tých najnáročnejších zákazníkov ABOUT YOU sú zase ako stvorené košele značky Boss, Polo Ralph Lauren, Ted Baker, Bugatti, Lacoste či Tight. Klasické, ale aj moderné strihy, vysokokvalitné materiály, dokonalé prepracovanie – to sú spoločné menovatele prestížnych výrobcov pánskeho oblečenia.
Bez ohľadu na to, pre ktorú značku sa vo finále rozhodneš, v dobre zvolenej pánskej košeli vhodného strihu a veľkosti sa nepochybne budeš cítiť pohodlne a sebavedome.