Prejsť na hlavný obsah

Nike Air Max

NIKE Air Max: príbeh legendy

Ikonický štýl a nekompromisné pohodlie – to sú hlavné znaky tenisiek NIKE Air Max, ktoré sú hádam najslávnejším modelom, aký kedy táto špičková americká značka športových topánok navrhla. Prvý model týchto tenisiek bol odprezentovaný 26. marca 1987 pod názvom NIKE Air Max 1 a aj v roku 2021, teda 34 rokov po uvedení na trh, sa tešia celosvetovej obľúbenosti nielen nové varianty originálneho modelu, ako aj všetky ďalšie generácie štýlových Air Max značky NIKE. Legendárne tenisky sú k dispozícii vo verzii pre dámy, pánov, deti aj tínedžerov, sú plné rozmanitých nápaditých prvkov a existujú dokonca aj vo variante, ktorý je možné si prispôsobiť úplne podľa vlastných predstáv. Štýl všetkých kolekcií tenisiek NIKE Air Max od počiatku až dodnes charakterizuje revolučný dizajn podrážok: Tinker Hatfield, vyštudovaný architekt a autor okrem iného aj modelu NIKE Jordan, integroval do podrážok tenisiek Air Max 1 vzduchové prvky. Na rozdiel od ostatných športových topánok nebolo tentoraz cieľom nechať tento prvok skrytý v úzadí, ale vystaviť ho na obdiv svetu. Dizajnér čerpal inšpiráciu z okien parížskeho múzea umenia Centre Pompidou, ktoré umožňujú nazrieť dovnútra budovy.

Kultové tenisky: Air Max značky NIKE

Výrazný vzduchový vankúš, ktorý sa stal kultovým znakom všetkých tenisiek NIKE Air Max, je však oveľa viac, než len dizajnová hračka. Systém stlačeného vzduchu zabezpečuje fantastické tlmenie a odpruženie pri behaní – niet teda divu, že technológia NIKE Air sa využíva aj v modeloch značky určených na podávanie vysokého výkonu, ako sú napríklad bežecké tenisky kolekcie Pegasus. Vráťme sa však k nášmu kultovému modelu Air Max: tieto tenisky značky NIKE si vďaka ich úžasným funkciám a neprehliadnuteľnému, výraznému a robustnému strihu obľúbili nielen atléti, ale aj hip-hopové hviezdy, umelci, celebrity a fanúšikovia tenisiek z celého sveta. Občas toto nadšenie prerastalo až do extrémnych podôb – napríklad v Japonsku sa po uvedení drahého modelu tenisiek NIKE Air Max 95, ktorých dizajn pripomínal ľudskú chrbticu, spustil taký lov na NIKE tenisky, že dochádzalo až ku krádežiam, pretože sa považovali za symbol spoločenského postavenia. Z modelu NIKE Air Max 95 bol s dôrazom na maximálne prispôsobenie na mieru vytvorený aj jeden pár pre vtedajšieho amerického prezidenta Georgea H. W. Busha. Nasledujúci model, Air Max 97, si získal dokonca ešte vyššiu popularitu. Dizajn tenisiek bol inšpirovaný veľmi rozmanitými prvkami, medzi inými napríklad kvapka vody rozplývajúca sa po hladine jazera či vysokorýchlostný vlak. A navyše, ako prvé z tenisiek NIKE Air Max mali vzduchové vankúše po celej dĺžke topánok.

NIKE Air Max – nevyhnutný kúsok pre každého milovníka tenisiek

Ďalšiu kultovú kolekciu odštartovala značka NIKE s modelom Air Max Plus, ktorý vstúpil na trh v roku 1998. Tieto slávne tenisky sa označovali aj ako NIKE Air Max Tuned a srdcia módnych nadšencov si získali svojou futuristickou siluetou, pestrofarebným spracovaním a stabilizačným gumeným prvkom v podrážke so schopnosťou tlmiť otrasy, ktorý doplnil osvedčenú technológiu vzduchových vankúšov. Model NIKE Air Max Plus teraz nájdeš v ponuke v modernom vyhotovení v rozmanitých výrazných farebných prevedeniach. Ďalším slávnym členom rodiny Air Max značky NIKE sú tenisky Air Max 200 s extra veľkými vzduchovými prvkami. Prvé kúsky tohto modelu sa medzi zberateľmi predávali za pomerne vysoké sumy. Zabudnúť nesmieme ani na tenisky NIKE Air Max 270 uvedené na trh v roku 2018, ktoré sa pýšia veľkorysými vzduchovými vankúšikmi na pätách viditeľnými až z 270-stupňového uhla. Dámam a pánom uprednostňujúcim minimalistickejší vzhľad odporúčame siahnuť po modeli Air Max Oteko s ladným strihom a decentnejšími farbami alebo po modeli NIKE Air Max Motion s takisto umierneným dizajnom, ktorý sa vyznačuje takmer bezšvovým zvrškom a mimoriadne vysokou úrovňou priedušnosti. Ako už napovedá samotný názov, v prípade modelu NIKE Air Max Thea ide zase o dámske tenisky, ktorých menej robustný dizajn je prispôsobený líniám ženských chodidiel. Vďaka technológii Air tlmiacej otrasy však poskytujú rovnaké pohodlie ako kúsky z ostatných unisex kolekcií. Tenisky NIKE Air Max Sequent sú zase vďaka mimoriadne silnému odpruženiu, elastickému materiálu Flywire a vrúbkovaným podrážkam perfektné na voľný čas, ale aj na podávanie špičkových výkonov pri rýchlych šprintoch. K najmladším členom rodiny NIKE Air Max patrí štýlový model Air Max 2090, nové vyhotovenie legendárnych tenisiek Air Max 90, ktoré sa zapísalo do úspešnej histórie ikonických tenisiek fantastickými farebnými kombináciami a efektmi, vylepšeným tlmením a mnohými ďalšími úžasnými prvkami, ako je systém rýchleho šnurovania a priehľadný sieťovaný materiál.

Objav ďalšie rady modelov od značky NIKE